Zawody LOGinLAB w Krotoszynie

Artur Kujawski Artur Kujawski

Słońce, woda i duży wysiłek fizyczny sprawił, że atmosfera towarzysząca poszczególnym etapom rywalizacji była sympatyczna.

Historia zawodów LOGinLAB

Pierwsze zawody LOGinLAB, które polegały na łączeniu siły, szybkości i wytrzymałości, odbyły się w Krotoszynie. W dniach 16-18 lipca 2015 roku do rywalizacji przystąpiło wówczas siedemnastu mężczyzn i siedem kobiet. W obu grupach znajdowali się przedstawiciele Krotoszyna. W piątek, zawodnicy mogli poczuć się jak w Kalifornii, gdzie odbywały się Crossfit Games, na których wzorowane były zawody. Wczesnym popołudniem uczestników zmagań powitał organizator zawodów i właściciel ośrodka LAB Krotoszyn, Dawid Kujawski.

Pierwszą konkurencję rozegrano na basenie przy ul. Ogrodowskiego, gdzie pływanie przeplatane było dwoma innymi ćwiczeniami. Zadaniem atletów było wykonanie określonej liczby serii poszczególnych ćwiczeń w wyznaczonym czasie. Jako pierwsi startowali mężczyźni, po nich do konkurencji podchodziły kobiety. Gdy wszyscy ukończyli swoje zadania rywalizacja przeniosła się na rynek, gdzie już od czwartku czekała przygotowana arena i rozstawiony sprzęt dla atletów. W zaplanowanym treningu kończącym pierwszy dzień zawodów wykorzystane były ćwiczenia ze sztangą, drążkiem oraz skrzynią przeznaczoną do wskakiwania.

Drugiego dnia turniej przeniósł się do Odolanowa, gdzie w Tartaku Burkietowicz dla zawodników przygotowano kłody drewna ważące 110 kg. Należało ją przeciągać, przerzucać i przesuwać. Czekały na nich m.in. przeskoki przez drewniany płotek i bieganie. Po dwóch dniach zawodów wyłoniono uczestników finału. Zakwalifikowało się do niego dziesięciu mężczyzn i pięć kobiet. Aby wskazać najbardziej sprawnego fizycznie zawodnika i zawodniczkę, przygotowano trzy różne treningi. Ponownie nie zbrakło ćwiczeń z udziałem sztang czy też drążków. Każde z zadań, jakie postawiono przed atletami, wymagało od nich ogromnego wysiłku, który w pełnym słońcu niedzielnego południa był wielkim wyzwaniem.

Po trudach sportowej walki przyszedł czas na dekorację zwycięzców. Wszyscy atleci biorący udział w rywalizacji zgodnie podkreślali, że LOGinLAB 2015 były zorganizowane bardzo profesjonalnie. Organizatorom pomogli liczni wolontariusze, którzy pełnili przeróżne funkcje.

Relacja z odbytych zawodów dostępna jest pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=bP6aQ9CKjdk.

Zwycięzcą zawodów LOGinLAB w 2015 roku został Mateusz Wasilewski, kolejne miejsca zajmowali Bronisław Olenkowicz i Dawid Słabęcki. U kobiet na podium stanęły Patrycja Horodyńska, Dobrosława Kucharzak i Ira Irinova.

Druga edycja LOGinLAB

Druga edycja znanej już wówczas w całym kraju imprezy LOGinLAB została zapamiętana jako wielkie święto crossfitu. Przez trzy dni sportowych zmagań można było zobaczyć ponad siedemdziesięciu uczestników, którzy musieli zmierzyć się nie tylko z ciężarami, ale także pokonać własne słabości.

LOGinLAB 2016 organizowane przez Dawida Kujawskiego i członków krotoszyńskiego LAB-u zakończyła się wielkim sukcesem. Do zmagań przystąpiło tym razem prawie trzy razy więcej osób niż rok temu. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery kategorie – mężczyzn i kobiet do i powyżej trzydziestego piątego roku życia.

Impreza rozpoczęła się na basenie. Pierwszy WOD łączący ćwiczenia siłowe z pływaniem, dał się wszystkim mocno we znaki. Zawodnicy podkreślali, że wykonanie przysiadów w trzydziestu stopniach temperatury, a następnie skok do zimnej wody powodowały znaczne problemy wydolnościowe. Potem grupa przeniosła się na krotoszyński rynek. Tam przy zapełnionych trybunach odbył się drugi trening na specjalnie przygotowanym do tego polu.

Drugiego dnia uczestnicy udali się do oddalonego o 20 km Odolanowa, gdzie rywalizowali na terenie Tartaku Burkietowicz.

Finał imprezy miał miejsce w niedzielę na rynku, gdzie wyłonieni zostali najlepsi zawodnicy trzydniowych zawodów. Nowością tegorocznej edycji była klasyfikacja drużynowa. LOGinLAB oceniono jako zawody bardzo udane, wręcz najlepsze w Polsce. Było wielu nowych ciekawych zawodników, wchodzących na arenę crossfitu. Ponownie pogoda dopisała i bez problemów organizatorzy mogli przeprowadzić zawody. Na szczególną uwagę zasługują sponsorzy, dzięki którym została przeprowadzona druga edycja LOGinLAB.

Organizatorzy zadbali również o transmisję z finałowych zmagań dla osób, które nie były w stanie przyjechać do Krotoszyna, aby obejrzeć zawody na żywo.

Utworzono filmik podsumowując całe trzy dni zmagań pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=nKI6ZVpnoxg.

Trzecie zmagania LOGinLAB

Trzecia edycja LOGinLAB w 2017 roku została zapamiętana jako najlepsza z dotychczasowych. Stu pięćdziesięciu jeden zawodników rywalizowało przez trzy dni o miano najsprawniejszych i najsilniejszych w kraju.

To była walka nie tylko z ciężarami, ale i z własnymi ograniczeniami i słabościami. W pierwszej edycji startowały trzydzieści trzy osoby, w kolejnej już siedemdziesiąt, a w następnym roku ponad stu pięćdziesięciu. Zawodnicy zostali podzieleni na siedem kategorii – cztery indywidualne oraz trzy drużynowe.

Zmagania rozpoczęły się w piątek popołudniu równocześnie na krotoszyńskim basenie i na rynku. Nazajutrz jak co roku organizatorzy zabrali swoich uczestników do Tartaku Burkietowicz oddalonego od Krotoszyna o 20 km, w Odolanowie. Zostały tam przeprowadzone kolejne trzy workouty.

Finał rywalizacji miał miejsce w niedzielę na rynku. Wszyscy do wykonania mieli osiem treningów. Po zsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców poszczególnych kategorii. Nowością była rywalizacja ekip trzyosobowych. Ostatnia edycja przewyższyła poprzednie. Do Krotoszyna przybyli najlepsi zawodnicy w kraju, którzy rywalizują na arenie międzynarodowej. Świadczyło to o wysokim poziomie zawodów.

Największą atrakcją dla widzów i samych organizatorów, które dostarczyły wiele emocji były zmagania teamowe. Po raz pierwszy udało się przeprowadzić rywalizację drużyn trzyosobowych, co należało uznać za wielki sukces.

Od początku głównym sponsorem był „Tartak Burkietowicz”, „Wiązary Burkietowicz”, swoją cegiełkę dołożyły „Delikatesy Mięsne Kujawski”. Od 2016 r. dzięki telewizji ProArt, zawody LOGinLAB mogły być emitowane w lokalnej telewizji. Wszystkie edycje wspierały władze miasta, udostępniając miejsca do przeprowadzenia imprezy.

Podsumowaniem zawodów był tzw. aftermovie, który nadal oglądać można pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=OIufSfF71qw.

Czwarty rok z rzędu

Rok 2018 był pełen niespodzianek, jeśli chodzi o zawody w Krotoszynie. Pierwszy dzień, tak jak tradycja nakazała odbył się na basenie oraz na rynku. Nowym elementem jaki pojawił się na pływalni to drewniana konstrukcja z zawieszonymi linami. Organizatorzy, dzięki temu mogli przekrojowo sprawdzić  zawodników, np. łącząc pływanie z wejściami na linę, a na koniec dodać ćwiczenie z zawodów strongman, czyli przerzucanie kuli betonowej przez bark. Był to pierwszy rok, gdzie kibice zostali zmuszenie do użycia parasoli, aby ochronić się przed deszczem.

Drugi dzień zmienił swoją lokalizację i został częściowo przeprowadzony na hali sportowej, a także na rynku. Główną atrakcją tego dnia miał być ostatni trening wszystkich kategorii przeprowadzony na sali gimnastycznej przy sztucznym świetle. Warto zauważyć, że ta część imprezy była biletowana, ze względu na ograniczoną ilość miejsc na trybunach.

Finałowy dzień zmagań zgromadził najlepszych atletów poszczególnych kategorii na głównej arenie, czyli krotoszyńskim rynku. W tym miejscu zawodnicy wylali siódme poty, wykonali ostatnie powtórzenia na drążkach i do samego końca walczyli o najwyższe podium. Całemu wydarzeniu towarzyszyła telewizja ProArt oraz radio ESKA.

Podsumowanie imprezy 2018 w filmiku:

Co przyniesie 5 edycja zawodów LOGinLAB w Krotoszynie?

Tego dowiemy się już 12 – 14 lipca 2019 roku. Jednego możemy być pewni, na pewno nie przejdzie ona bez echa.

Przeczytaj również

  • Trening siłowy

    Trening siłowy – wzmocnienie oraz poprawa sylwetki za pomocą ćwiczeń siłowych z własnym ciężarem ciała lub z użyciem...

  • Czym są superfood?

    Superfood, które warto wprowadzić do swojej diety! Poszczególne produkty spożywcze dzielimy na te, które mają niekorzystny...