Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać?

Justyna Wasiak Justyna Wasiak

„Nowy Rok, nowa ja?” brzmi znajomo, prawda? Co roku o tej samej porze setki tysięcy ludzi robi listę swoich postanowień noworocznych. By sprawdzić ich skuteczność, na koniec grudnia powinniśmy robić rachunek sumienia i rozliczyć się z ich realizacji. Ręka do góry, kto z nas zapomniał o swoich postanowieniach już w lutym?

Płaski brzuch, smukłe nogi?

Co druga osoba zapytana o swoje postanowienia noworoczne odpowiada, że chce poprawić wygląd swojego ciała- czy to schudnąć, zacząć biegać lub mieć „kaloryfer na brzuchu”. Kiedy oczekuje efektów? Natychmiast. Co robi w tym kierunku? Przez 2 tygodnie jest na diecie i regularnie chodzi na siłownię, po czym przychodzą wymówki, brak motywacji i w końcu rezygnuje z ustanowionych celów. Dlaczego?

Realne, konkretne, określone w czasie.

Takie powinny być nasze cele. Realne, czyli w przypadku naszego ciała, cel powinien być stopniowy. Ustalamy, że odżywiamy się zdrowo i regularnie, a aktywność fizyczną sukcesywnie wprowadzamy na początku 1-2 razy w tygodniu. Wysoce prawdopodobne, że już po kilku tygodniach poczujemy, że możemy więcej i dodamy dodatkowy sport. Wybierajmy też taką aktywność, która sprawia nam przyjemność by nie stracić motywacji i chęci do podjętych zmian. W przypadku diety- by uniknąć napadu na słodycze po tygodniu rezygnacji z nich, zdecydujmy się na stopniową eliminację. Zamiast codziennej dawki przyjemności pod postacią kawałka ciasta wybierzmy ulubiony owoc.

Konkretny- „kaloryfer na brzuchu” jako cel jest jak najbardziej konkretny, ale czy łatwy do utrzymania? Jest to długofalowy proces, który nie przyjdzie po dniach ćwiczeń. Zdecydowanie lepiej zacząć od mniejszych i prostszych celów, jak na przykład zgubienie zbędnych kilogramów po świętach.

Określony w czasie- skoro są to postanowienia noworoczne, to czy nie mamy na to 365 dni? Warto wyznaczyć małe cele na krótki okres czasu. Gdy je spełnimy, wyznaczamy kolejne. Radość z odhaczonych punktów doda nam sił do realizacji kolejnych.

Nowy Rok to wbrew pozorom dobry czas na zmiany w swoim życiu. Warto usiąść i na spokojnie przeanalizować swoje możliwości, by na koniec roku odhaczyć wszystkie punkty ze swojej listy.

Przeczytaj również